Nowoczesne rozwiązania techniczne i partnerstwo biznesowe kluczem do sukcesu

2021-01-12 08:00

TOOLPROJECT Polcyn sp. z o.o. jest firmą rodzinną, dlatego od początku działalności jej właściciele stawiali w biznesie na partnerstwo, pasję i profesjonalizm. Specyfika branży spowodowała, że firma jest nastawiona na spełnianie indywidualnych potrzeb klientów. Oferuje profesjonalne usługi i wsparcie technologiczne podczas całego procesu wdrażania wytwarzanych narzędzi do produkcji

Życiowe zmiany inspiracją do założenia przedsiębiorstwa

ZDJECIA - KATALOGZakład produkcyjny firmy TOOLPROJECT Polcyn

Początki firmy TOOLPROJECT Polcyn sięgają 2010 r. Wówczas na skutek zmian życiowo-zawodowych Michał Polcyn był zmuszony podjąć ważne decyzje co do własnej przyszłości.

– Moim marzeniem było budowanie form wtryskowych i rozdmuchowych, co wynikało z moich doświadczeń zawodowych. Największą radością było dla mnie konstruowanie nowych produktów – butelek i nakrętek, uczestniczenie w długim procesie budowania narzędzia, a na samym końcu zobaczenie finalnego produktu na ladach sklepowych. Po burzliwych naradach z żoną podjąłem decyzję o założeniu od podstaw własnego przedsiębiorstwa – wspomina Michał Polcyn, obecnie prezes zarządu firmy TOOLPROJECT Polcyn.

– Zaczynaliśmy od zera. Z zaledwie siedmioma pracownikami i jedną maszyną rozpoczęliśmy produkcję narzędzi dla przemysłu opakowaniowego z tworzyw sztucznych. Początki były bardzo trudne. Jednak patrząc wstecz, wiemy, że każdy kolejny rok uczy nas, że nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać, a momenty kryzysowe należy traktować jako pretekst do zmian na lepsze.

Dzisiaj TOOLPROJECT Polcyn jest profesjonalną narzędziownią z własnym biurem projektowym, specjalizującą się w wytwarzaniu form wtryskowych, form rozdmuchowych i innych narzędzi o wysokiej dokładności.

Park maszynowy GF Machining Soutions w TOOLPROJECT Polcyn

Obróbka skrawaniem:

  • 2 frezarki Mikron VCE 1000 Pro,
  • frezarka Mikron VCE 1200 Pro,
  • 2 frezarki Mikron VCE 1400 Pro,
  • 2 frezarki Mikron VCE 1600 Pro,
  • frezarka Mikron MILL S 500 z robotem System 3R WorkPartner 1+,
  • frezarka Mikron HSM 700

Obróbka elektroerozyjna:

  • drążarka wgłębna AgieCharmilles FO 350 S,
  • drążarka wgłębna AgieCharmilles FORM 200 mS,
  • drążarka wgłębna AgieCharmilles FORM P 350 z robotem System 3R WorkPartner 1+,
  • wycinarka drutowa AgieCharmilles CUT 20 P

Klucz do sukcesu? Czynnik ludzki, partnerstwo i precyzyjna obróbka

DSC_0071Załoga TOOLPROJECT Polcyn – 10-lecie istnienia firmy

Kluczowym elementem sukcesu jest czynnik ludzki. To ludzie tworzą każdą firmę, dlatego tak ważny jest szacunek do klientów, dostawców i pracowników. Dzięki takiemu podejściu przedsiębiorstwo może się pochwalić zaufaniem stałych klientów, wykwalifikowaną kadrą oraz współpracą ze sprawdzonymi dostawcami wysokiej jakości maszyn i komponentów do produkcji narzędzi.

Wraz z rozwojem firmy konieczna była rozbudowa parku maszynowego o nowoczesne, precyzyjne maszyny. W tym celu firma TOOLPROJECT Polcyn nawiązała korzystną, wieloletnią współpracę z firmą GF Machining Solutions, produkującą wyspecjalizowane centra obróbkowe CNC. Od początku działania narzędziowni GF Machining Solutions każdego roku dostarcza do niej nową maszynę.

W 2016 r. zarząd spółki podjął decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego, aby pomieścić kolejne maszyny i udoskonalić proces produkcyjny.

– Do nowego zakładu przenieśliśmy się we wrześniu 2018 r. – opowiada Michał Polcyn. – Jeszcze przed ostateczną przeprowadzką firma GF Machining Solutions dostarczyła do nowego zakładu kolejne sześć maszyn CNC. Specjaliści z GF Machining Solutions – którzy przez lata współpracy stali się przyjaciółmi naszego zakładu – brali udział w rozładunku i we wdrażaniu maszyn.

W nowym zakładzie przewidziano podział na halę CNC, ślusarnię, magazyn i rozbudowane biuro technologiczno-konstrukcyjne z szerokim asortymentem programów do wspomagania procesów konstruowania CAD – Creo i wytwarzania CAM – HyperMill. W hali CNC stoją wszystkie maszyny CNC z podziałem na frezarki, tokarki, szlifierki oraz drutowe i wgłębne centra elektroerozyjne. Tutaj z pomocą systemu suwnic odbywa się wstępna obróbka płyt kupowanych od sprawdzonego dostawcy. Wszystkie płyty do form są w całości wykonywane na maszynach Mikron Mill. W ślusarni wykwalifikowani pracownicy dokonują wstępnego i ostatecznego montażu części składowych form.

– Zaczynając własną działalność, marzyłem o posiadaniu choćby jednej nowej frezarki Mikron – wspomina prezes. Dziś owocem stałej współpracy obu firm jest okazały park maszynowy, w którego skład wchodzi m.in. 15 obrabiarek GF Machining Solutions – gdzie samych frezarek Mikron mamy aż dziewięć.

– Obrabiarki GF Machining Solutions pozwalają nam w pełni realizować zadania zlecane przez klientów. Trzonem naszej standardowej obróbki CNC są obrabiarki z serii Mikron VCE. Mamy ich siedem, różnej wielkości. Dzięki maszynom z serii Mikron HSM i MILL S oraz wprowadzeniu obróbki szybkościowej (HSM) podnieśliśmy jakość naszych form, a także efektywność obróbki. Frezarki Mikron HSM i MILL S pozwalają uzyskać efekty (jakość powierzchni, krótki czas obróbki, obróbka stali zahartowanych), które normalnie wymagają ogromnego udziału prac ślusarskich. Świetnie się też sprawdzają w produkcji elektrod grafitowych.

Mamy też obrabiarki EDM z logo GF. Oprócz drutówki, pracują u nas trzy drążarki wgłębne, z których pierwsza została zamówiona w konfiguracji standardowej, a druga jest wyposażona w 80-pozycyjny zmieniacz elektrod. Następną zakupiliśmy już ze zintegrowanym robotem System 3R WorkPartner 1+. Takie rozwiązanie pozwoliło na znaczne zwiększenie wydajności drążenia. Automatyzacja staje się koniecznością także w narzędziowniach. I tu widać ważną korzyść ze współpracy z firmą GF Machining Solutions, która oferuje kompletne rozwiązania w postaci obrabiarek, automatyzacji, systemów mocowania i wsparcia technicznego. Wszystko od jednego producenta. W innym przypadku musiałbym się borykać z wieloma dostawcami.

Rozciągnięte na przestrzeni kilku lat zakupy drążarek wgłębnych pokazują rozwój możliwości tych maszyn. Najnowsza z nich ma zdecydowanie większą wydajność niż pierwsza drążarka, a dzieli je zaledwie kilka lat.

Współpraca z GF Machining Solutions to nie tylko zakupy obrabiarek, ale także regularne wsparcie serwisowe i działu aplikacji, który wspomaga TOOLPROJECT Polcyn w rozwiązywaniu problemów technicznych.

Obecnie, pracując codziennie na dwie zmiany, zakład TOOLPROJECT Polcyn może się poszczycić parkiem maszynowym z 24 maszynami CNC, pozwalającym wykonywać wszystkie procesy niezależnie, bez potrzeby kooperacji z zewnętrznymi firmami.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, firma nieustannie wprowadza kolejne udoskonalenia technologii obróbki skrawaniem.

Dekada działalności

DSC_1216-HDR(3)_bilbilfotoDrutowe i wgłębne centra elektroerozyjne AgieCharmilles w TOOLPROJECT Polcyn

W tym roku firma TOOLPROJECT Polcyn obchodziła 10-lecie działalności. Swoją ofertę kieruje przede wszystkim do branży medycznej, spożywczej, kosmetycznej oraz chemii gospodarczej i przemysłowej. Wykonuje narzędzia dla wielu znanych producentów na rynku polskim i zagranicznym. Każdy produkt zamówiony w firmie TOOLPROJECT Polcyn może zostać dostarczony z pełną dokumentacją techniczną i poświadczony raportem pomiarowym.

Formy wykonane przez TOOLPROJECT Polcyn są używane na całym świecie: w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, Austrii, we Francji, w Danii, Szwecji, Holandii, USA i Meksyku. Do tej pory zakład wyprodukował ponad 400 form rozdmuchowych oraz 190 form wtryskowych, co daje średnią produkcję ponad jednej formy na każdy tydzień roku. Do tego trzeba wliczyć serwis form, dorabianie części czy produkcję innych narzędzi.

– Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu oraz wprowadzaniu nowych technologii obróbki skrawaniem jesteśmy w stanie zbudować formy o wadze do 10 ton oraz maksymalnych gabarytach 1800 × 1200 mm – mówi prezes. – Od połowy 2020 r. dysponujemy także możliwością testowania nowych form wtryskowych w naszym zakładzie. Zanim narzędzia trafią do klientów, możemy je przetestować i – jeśli zajdzie taka konieczność – wprowadzić niezbędne zmiany, tak by finalnie dostarczyć gotową formę na produkcję.

Przykład firmy TOOLPROJECT Polcyn pokazuje, że inwestowanie w partnerstwo, ludzi oraz jakość się opłaca. Doceniają to zarówno stali odbiorcy firmy, jak i przedsiębiorstwa poszukujące atrakcyjnych, solidnie wykonanych i nowoczesnych narzędzi do produkcji butelek czy nakrętek. Jednocześnie firma nie stoi w miejscu.

Michał Polcyn – prezes zarządu firmy – opowiedział nam o tym, jak ciągły rozwój i poszukiwanie atrakcyjnych rozwiązań technicznych oraz wprowadzanie nowych kierunków działań przedsiębiorstwa sprawiały, że firma znalazła się w gronie kluczowych zakładów produkującym najwyższej jakości narzędzia.

Na stronie firmy jest napisane, że: „TOOLPROJECT Polcyn Sp. z o.o. nie uznaje kompromisów w jakości wykonania narzędzi”. Obecnie duże znaczenie ma indywidualne podejście do klienta i projektu. Jakiego podejścia do klienta wymaga produkcja form wtryskowych i rozdmuchowych? Jak wygląda proces realizacji zamówienia?

ITMX0147Dostawa obrabiarek GF Machining Solutions do nowej siedziby firmy

Specyfika produkcji form wtryskowych i rozdmuchowych powoduje, że każda forma jest prototypem. Bardzo rzadko wykonujemy dwa lub więcej takich samych narzędzi. Wiąże się to z brakiem powtarzalności detali na produkcji, a także z indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Najpierw analizujemy potrzeby klienta, który chce uzyskać konkretny produkt z naszego narzędzia. Zespół technologów i konstruktorów doradza i wybiera wraz z klientem optymalne rozwiązanie. Dlatego na początku staramy się uzyskać od klienta jak najwięcej informacji na temat planowanego produktu. A gdy mamy już gotowy produkt, staramy się go na nowo przeanalizować, aby mieć pewność, że został on optymalnie przygotowany i jego produkcja jest ekonomiczna. W przypadku, gdy prócz narzędzia zachodzi konieczność zaprojektowania detalu od początku – wymaga to od nas jeszcze większego nakładu pracy. Klient otrzymuje propozycje jednego lub kilku rozwiązań na podstawie: rozmów z osobami odpowiedzialnymi ze strony klienta za wdrożenie produktu, wniosków z analiz (celów procesu, głównych założeń), doświadczenia naszych specjalistów oraz weryfikacji ograniczeń technicznych i głównych założeń wybranego rozwiązania.

Dzięki doświadczeniu w projektowaniu procesów jesteśmy w stanie zasugerować klientowi optymalne dla niego rozwiązanie.

Co jest najważniejsze w działalności firmy TOOLPROJECT Polcyn?

Bardzo duże znaczenie ma reputacja i renoma. Myślę, że mamy opinię firmy, z którą dobrze się prowadzi interesy. Ponieważ od początku postawiliśmy na ludzi i partnerstwo biznesowe, mamy doskonały kontakt zarówno z naszymi klientami, jak i dostawcami. Za każdym wydarzeniem z życia naszej firmy stoją ludzie: nasi partnerzy biznesowi, stali klienci, dostawcy, a nawet banki i leasingi, z którymi często się równocześnie przyjaźnimy. Swoją pasję do działalności firmy dzielę również z naszymi pracownikami, bez których zaangażowania nie byłoby sukcesów.

Jakie momenty były najważniejsze lub przełomowe w rozwoju firmy?

IMG_1152Forma 72-krotna nakrętki

W ciągu 10 lat działania naszej firmy było wiele ważnych okoliczności, które w sumie złożyły się na to, gdzie obecnie się znajdujemy na rynku narzędziowym. Były to momenty zwrotne, które wyznaczały etapy rozwoju TOOLPROJECT Polcyn. Pierwszym takim etapem było przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Wraz z rozwojem zakładu pojawiła się potrzeba rozbudowy biura konstrukcyjnego, uzupełnienia parku maszynowego i rozwoju działu kontroli jakości. Tak więc kolejnym ważnym etapem była decyzja o budowie nowego zakładu produkcyjnego. To było duże wyzwanie, które naprawdę się opłaciło. Nasi pracownicy mają wspaniałe warunki pracy, my zyskaliśmy przestrzeń na dalsze plany, a nasz zakład (znajdujący się w rękach prywatnych) uchodzi za najładniejszy w okolicy.

Wspomniał Pan o rozwoju kontroli jakości i dalszych planach rozbudowy firmy, czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

IMG_7088Frezarka Mikron VCE 1600 Pro

Nie ulega wątpliwości, że nasza branża jest pełna wyzwań i skomplikowana. Rynek jest trudny, klienci coraz bardziej wymagający i świadomi. Dotyczy to m.in. wewnętrznej kontroli jakości i pełnej kontroli pomiarowej na każdym etapie wytwarzania dla każdego wykonanego elementu. Staramy się zaspokoić oczekiwania naszych klientów, aby zachęcić ich do współpracy. Jednym z takich działań było utworzenie działu kontroli jakości i zakup mikroskopu pomiarowego.

Co do dalszych planów… We współpracy z naszym przyjacielem i jednocześnie przedstawicielem firmy GF Panem Sławkiem Gołębiewskim – inżynierem sprzedaży – chcemy uruchomić nową ofertę, czyli usługowe wykonywanie wysokiej jakości elektrod grafitowych na maszynie Mikron MILL S 500 – sprzężonej z kolejnym robotem WorkPartner 1+. To już u nas sprawdzone rozwiązanie. Dzięki automatyzacji zwiększymy wydajność produkcji elektrod i skrócimy czas ich dostawy – czy to na nasze potrzeby, czy też dla klienta zewnętrznego. Dzisiejsze drążarki mają ogromne możliwości techniczne w zakresie grafitu, a wiem, że dostawców wysokiej jakości elektrod ciągle brakuje. Stąd pomysł na taką inicjatywę. Elektrody będą certyfikowane wewnętrznym protokołem kontroli jakości.

Dane kontaktowe

logo toolproject 02b

TOOLPROJECT Polcyn sp. z o.o.
Glinno 189B, 64-300 Nowy Tomyśl
sekretariat@toolpp.pl
www.toolpp.pl


Profil firmy GF Machining Solutions

GF Machining Solutions należy do liderów w dziedzinie obrabiarek i rozwiązań z zakresu: oprzyrządowania i automatyzacji, digitalizacji oraz usług Customer Services dla produkcji form, matryc i elementów metalowych. Obsługiwane przez firmę kluczowe segmenty rynku obejmują branże: lotniczą, motoryzacyjną, medyczną, energetyczną, informatyczną i komunikacyjną (ICT) oraz elektroniczną. Od obróbki elektroerozyjnej, teksturowania laserowego i wytwarzania addytywnego, przez najwyższej klasy centra frezerskie i wrzeciona oraz oprzyrządowanie, po automatyzację i software – wszystko wspierane przez efektywną obsługę klienta. GF Machining Solutions to działający na całym świecie oddział Grupy Georg Fischer (Szwajcaria), który jest obecny w ponad 50 lokalizacjach na całym świecie.

Wróć

O GF Machining Solutions